Hinnavõrdlus: puit välisvoodrilauad või kiudtsement voodrilaud

Sisukord

Puit välisvoodrilauad või kiudtsement voodrilaud

Puit välisvoodrilaud või kiudtsement voodrilaud? Fassaadi viimistlusmaterjalide valik on üks olulisemaid otsuseid, millega majaomanikud silmitsi seisavad. Valik mõjutab nii hoone välimust, selle edaspidist hooldusvajadust kui ka rahalist väljaminekut pikas perspektiivis. Tänapäeval on ehitusturul saadaval mitmesuguseid fassaadikatte materjale, kuid selles artiklis keskendume kahele populaarsele valikule: puit- ja kiudtsementvoodrilauad.

Hind on tihti määravaks teguriks, kuid selle kõrval on tähtis mõista ka pikaajalist investeeringut, mis kaasneb materjali hoolduse või asendamisega. Teeme süvitsi analüüsi, võttes arvesse esialgseid kulusid, hooldusvajadust ja pikema perioodi jooksul oodataolevaid lisakulusid.

Esialgne investeering

Alustame esialgse investeeringu arvutamisega. Kui meil on ehitusprojekt, kus fassaadi pindala on 150 m², siis kuidas mõjutavad meie rahakotti erinevad voodrilauad?

Näiteks eelvärvitud Hardie® Plank kiudtsemendist voodrilauad (3600 mm × 180 mm) maksavad keskmiselt 29.75 eurot m² kohta. Lisades 22% käibemaksu, on hind 36.30 eurot m² kohta. Seega on esialgne investeering järgmine: 150 m² * 36.30 EUR/m² = 5 445 eurot (sisaldab 982.50 EUR käibemaksu). Liites juurde kõikvõimalikud paigaldust hõlbustavad ja fassaadi esteetilisust tõstvad lisatarvikud on investeeringu hinnaks koos käibemaksuga ligikaudu 6 429.05 eurot (sisaldab 1159.34 EUR käibemaksu).

Parima võimaliku võrdluse saamiseks valime juurde sarnaselt paigaldatavad ja mõõduga puitvoodrilauad (kuusk), mis on lõppviimistletud ehk krunditud ja kahekihilise värvkattega. Puitvoodrilaud (3600 mm x 145 mm) maksab 19.45 eurot m² kohta. Lisades 22% käibemaksu, on hind 23.73 eurot m² kohta.

Puitvoodrilaua laius on üldiselt palju kitsam, kui on kiudtsement voodrilauad. Kui puit voodrilaua laius on keskmiselt 90-145mm, siis kiudtsement voodrilaua laius algab 180 millimeetrist. Võrdluseks võtsime aga puit voodrilauad, mis oleks ülekattega paigaldatava kiudtsemendist voodrilauaga vähemalt tüübi poolest ligilähedane. Seega esimene investeering oleks: 150 m² * 23.73 EUR/m² = 3825.00 eurot (sisaldab 689.75 EUR käibemaksu). 

Puidu puhul kasutatakse erinevaid lisatarvikuid harvem, kuid näiteks ainult tuulutusprofiilide lisamine fassaadi alaosasse tõstaks hinda circa 448.10 euro võrra (sisaldab 80.80 EUR käibemaksu). Esmapilgul on puitvoodrilauad oluliselt soodsamad, säästes täislahenduse esialgse investeeringu korral 2 523.25 eurot (sisaldab 455.01 EUR käibemaksu) võrreldes kiudtsemendiga.

Lühidalt: Kui võrrelda kiutsement voodrilaudade esialgset maksumust mõõtmetelt sarnase puit välisvoodriga, siis on puit voodrilaudadega võimalik säästa materjalililt ca 39% ehk 150 m² puhul 2523.25 eurot. Lisaks on turul ka odavama otsa puitmaterjali, mis muudab fassaadi hinna veelgi soodsamaks. Kuid oluline on märkida, et ülaltoodud hinnavahemik on ainult algus. Mis juhtub kui arvutustele lisada edaspidised hooldustsükli investeeringud, rääkimata võimalikust ajakulust?

Pikemaajaline hooldus ja kulud

Nüüd, olles arvestanud esialgsed kulud, on oluline mõista, kuidas edaspidised hooldustsüklid mõjutavad pikema aja jooksul tekkivaid kulusid.

Kiudtsement on materjalina väga vastupidav ja nõuab minimaalselt hooldust. Tavaliselt ei vaja see ülevärvimist, mis tähendab, et peale esialgse investeeringu ei kaasne olulisi hoolduskulusid.

Puitvoodrilauad seevastu vajavad regulaarset hooldust, sealhulgas värvimist iga viie aasta tagant. Värvimise kulu sõltub sellest, kas teete töö ise või palkate professionaali.

Ise värvimise hind

Puit välisvoodri ise värvimine kvaliteetse polüakrülaatvärviga maksab keskmiselt 3.43 eurot m² kohta. Värvimine iga 4 aasta järel tähendab, et 20 aasta jooksul värvite vähemalt 5 korda kui mitte rohkem. 150 m² * 3.43 EUR/m² = 544.50 eurot (üks värvimiskord kahe värvikihiga).

Seega, 20 aasta peale kokku: 544.50 * 5 = 2722.5 eurot. Arvestades 2% keskmist inflatsiooni aastas, oleks ise värvimise hind 20 aasta peale 4019 eurot.

Teenuse ostmise hind

Juhul kui otsustate ise värvimise asemel tellida seda teenusena, siis puitfassaadi värvimine maksab tänasel päeval käibemaksuga 14.64 EUR m² kohta. Samade arvutuste kohaselt oleks 20 aasta peale kokku: 150 m² * 12 EUR/m² = 2196 eurot (üks värvimiskord kahe värvikihiga). 

20 aasta peale: 2196 * 5 = 10 980 eurot. Kui ka siin tuua valemisse veel lisaks inflatsioon, siis 20 aasta jooksul tarbitud teenuse kogukulu on umbes 16 209 eurot.

Lühidalt: Sõltuvalt sellest, kas värvite ise või kasutate teenust, on puidu hoolduskulud ilma inflatsiooni arvestamata vahemikus 2722.50 eurot kuni 10 980 eurot 20 aasta jooksul. Kui arvestada lisaks 2% inflatsioonimäära, siis on hoolduskulude vahemik 4019 eurot kuni 16 209 eurot.

Puitvoodri ja kiudtsement​voodrilaudade kogukulu

Kokkuvõte

Analüüsides esialgseid ja pikaajalisi kulusid, ilmneb, et kuigi puitvoodrilauad tunduvad esialgu soodsamad, muutub pilt hoolduskulude lisandumisel. Kiudtsementvoodrilauad võivad nõuda suuremat esialgset investeeringut, kuid pikas perspektiivis pakuvad nad märkimisväärset kokkuhoidu, vähendades vajadust kallite ja aeganõudvate ülevärvimistööde järele.

Investeerimine kiudtsementi võib tähendada suuremat rahalist väljaminekut projekti alguses, kuid selle vastupidavus ja madalad hoolduskulud muudavad selle sageli majanduslikult mõttekamaks valikuks pikemas plaanis. Puit aga nõuab pidevat hooldust, mis võib aja jooksul osutuda küllaltki kulukaks ning aeganõudvaks.

Seega, majaomanike jaoks, kes otsivad lahendust, mis hoiab kokku kulusid pikemas perspektiivis ja vähendab regulaarse hooldusega seotud vaeva, võib kiudtsement olla investeering, mis tasub end ära mitte ainult rahaliselt, vaid ka lisaväärtuse näol, mida pakub vähem hooldusnõudev fassaad.

Avasta Hardie Architectural Panel kiudtsement fassaadiplaat

Avaldab muljet oma A2 tuletundlikkusklassiga, olles samaaegselt ka tõeline disainielement.

Avasta James Hardie kiudtsement voodrilauad

Hardie tooted loodud nii, et need säiliksid esteetilised, olenemata ilmaoludest.

Ostukorv