Kas puitvooder või kiudtsement?

Sisukord

Puitvooder ja kiudtsement

Puitvooder on Eesti ehitusturul valitsenud aastakümneid ning olnud peamine materjal era- ja paarismajade fassaadide viimistlemisel. Kuid tehnoloogia areng on toonud kaasa alternatiive, sealhulgas kiudtsemendi, mis on muutumas üha populaarsemaks tänu oma vastupidavusele ja madalamatele hooldusnõuetele. Mõistmaks paremini, kuidas puitvoodrilauad võrdlevad kiudtsemendist valmistatud konkurentidega, on oluline süveneda mõlema materjali eripäradesse, eelistesse ja puudustesse.

Puitvoodrilauad: traditsiooniline fassaadikate

Puit on aastasadu olnud eelistatuim materjal ehituses, olles tuntud oma loodusliku ilu, töödeldavuse ja paindlikku välimuse poolest. Võimalus valida erinevate viimistluste, värvide ja töötlemisviiside vahel teeb puidust voodrilaudadest sobiva valiku paljudele arhitektuurilistele stiilidele.

Fassaadi ehitamise puhul on tavapäraselt tegemist pikaajalse investeeringuga ning sellest tulenevalt on sobilik lisaks esialgsele maksumusele arvestada ka oodatava kasutusea jooksul vajamineva hoolduse ja remondi kuludega. Kuigi puitvoodrilauad võivad esialgu olla materjali soetusmaksumuselt soodsamad, tuleb regulaarse hoolduse, nagu värvimise ja lakkimise maksumust, samuti võimalikku asendamist aja jooksul, arvestada.

Lühidalt: Fassaadi ehituse ja/või renoveerimisele eelnevalt arvesta materjali esialgsele maksumusele lisaks ka selle edaspidine hoolduse ja võimaliku remondi kulu. Sedasi saad parema tervikpildi ning materjalid, mis tunduvad soetusmaksumuse järgi soodsamad võivad tegelikult nõuda ajas oluliselt suuremat investeeeringut alternatiividest nii ajalises kui ka rahalises mõttes. 

Puidust välisvoodri plussid

Esteetika: Puidul on soe ja kutsuv välimus, mis suudab lisada hoonele looduslähedust ja traditsioonilist võlu.

Paindlik: Puitvoodrit on võimalik viimistleda vastavalt soovile ning samuti on seda võimalik hõlpsasti töödelda.

Remonditavus: Puitu on suhteliselt lihtne parandada ja asendada, mis võimaldab pikemat eluiga hoone fassaadile.

Taastuvus: Puit on taastuv ressurss, mis, kui hangitud jätkusuutlikult, võib olla keskkonnasõbralik valik.

Puidust välisvoodri miinused

Hooldus: Puitvoodrilaudade säilitamiseks on vaja regulaarset hooldust (värvimine, lakkimine jne), et vältida kahjustusi, mis tulenevad niiskusest, putukatest või hallitusest.

Kulukus: Kuigi puitvooder ise materjalina võib olla odavam, võivad pikaajalised hoolduskulud maksumust märkimisväärselt tõsta.

Tuleoht: Puit on tuleohtlik materjal, mis võib mõnes piirkonnas või teatud tüüpi projektide puhul olla suureks ohuks.

Kiudtsementvoodrilauad: vastupidavus ja madal hooldusvajadus

Kiudtsement on mitme materjali kombinatsioon, kuhu kuuluvad tsement, liiv, tselluloosi- ja tekstiilikiud ning vesi. Tulemuseks on toode, mis jäljendab puidu välimust, kuid on palju vastupidavam ilmastikutingimustele ja muudele välisteguritele.

Kiudtsementvoodrilaudu paigaldatakse nagu ka puiti, tuulduva fassaadi põhimõttel. See tähendab, et õhk pääseb kattematerjali alla seinatarindi alaosast ning väljub fassaadi ülaosast. Hoone seina ja fassaadikatte vahel tsirkuleeriv õhk eemaldab konstruktsiooni koguneva niiskuse ja pikendab oluliselt ehitise eluiga. 

Lühidalt: Kiudtsementvoodrilaud on kaasaegne fassaadimaterjal, mis meenutab välimuselt eelkõige eramajadel levinud puidust välisvoodrilauda. Seejuures on kiudtsement oma koostisosadest tulenevalt vastupidavam välisteguritele ning ei vaja edaspidist ülevärvimist. Kusjuures kiudtsementvoodrilaua paigaldus ei erine oluliselt puidust välisvoodri kasutamisest.

Kiudtsementvoodri plussid

Vähene hooldus: Kiudtsement ei mädane, ei kõdune ega vaja regulaarset värvimist või lakkimist.

Tulekindlus: Materjal on mittesüttiv, andes sellele eelise tuleohutuse aspektist.

Kahjurikindlus: Erinevalt puidust, ei meelita kiudtsement kahjureid ega ole altid putukakahjustustele.

Kiudtsementvoodri miinused

Keskkonnamõju: Kiudtsemendi tootmine võib olla energiamahukam ja tekitada rohkem süsinikdioksiidi, kuigi tänapäevased uuendused protsessis püüavad neid mõjusid vähendada.

Maksumus: Kuigi kiudtsemendil on madalamad hoolduskulud, on esialgne materjali maksumus tavaliselt kallim kui traditsioonilistel puitvoodrilaudadel.

Puitvoodri ja kiudtsement​voodrilaudade võrdlus

Kokkuvõte

Nii puit- kui ka kiudtsementvoodrilauad pakuvad mitmeid eeliseid, kuid valik sõltub projekti spetsiifikast, eelarvest ja hoolduseelistustest. Puidu loomulik ilu ja kättesaadavus on võtmetegurid, mis köidavad paljusid tarbijaid ja arhitekte, samal ajal kui kiudtsemendi pikaealisus ja vastupidavus pakuvad praktilist väärtust neile, kes soovivad vähem muretseda materjali vananemise ja kahjustuste pärast.

Pikaajalise investeeringuna tuleb arvestada nii esialgsete maksumustega kui ka hoolduse ja asendamise kuludega. Kuigi puitvoodrilauad võivad esialgu olla soodsamad, tuleb regulaarse hoolduse, nagu värvimise ja lakkimise maksumust, samuti võimalikku asendamist aja jooksul, arvestada.

Kiudtsemendi esialgne kõrgem maksumus võib aga aja jooksul tasakaalustuda, arvestades selle materjali madalamat hooldusvajadust ja pikemat eluiga. Loe ka täpsemalt lahti kirjutatud hinnavõrdlust puit välisvoodrilaua ja kiudtsemendi vahel.

Ostukorv