Kiudtsement: kaasaegne materjal ehitusmaailmas​

Sisukord

Kiudtsement

Tänapäeval näeme ehituses aina rohkem innovaatilisi lahendusi ja materjale, sealhulgas kiudtsementi. Üks sellistest materjalidest, mis on enda kanda kinnitanud nii kaasaegsete kui ka traditsiooniliste hoonete juures, on kiudtsement. See artikkel keskendub kiudtsemendile, selle tootmisele ja eriti populaarseks osutunud kiudtsemendist voodrilaudadele.

Mis on kiudtsement ja kuidas seda toodetakse?

Kiudtsement on komposiitmaterjal, mis koosneb peamiselt tsemendist, liivast, tsellulooskiududest, veest ja konkreetsest tootjast sõltuvast lisandist. Üldiselt on tegemist vastupidava ja kauakestva materjaliga, mis on leidnud kasutust erinevates ehitustoodetes.

Nagu ka nimi juba reedab, siis kiudtsemendi peamine koostisosa on tsement, mis annab materjalile tugevuse ja vastupidavuse. Tsellulooskiud suurendavad tsemendi paindlikkust ja takistavad pragunemist. Vesi aitab kaasa segunemisprotsessile. Konkreetne retsept varieerub tootjate vahel, aga näiteks James Hardie kiudtsement voodrilaudade puhul sisaldab materjal ka sobivaid lisandeid, mis parandavad toote töödeldavust ja lõpptulemust

Milliseid ehitusmaterjalid koosnevad kiudtsemendist?

Kiudtsemendist valmistatakse mitmesuguseid ehitustooteid, millest peamised on näiteks: voodrilauad, fassaadiplaadid, katusekattematerjalid, ehitusplaadid, eterniit laineplaadid jne.
Neid tooteid kasutatakse laialdaselt erinevatel ehitusaladel, alates uusehitistest kuni renoveerimistöödeni.

Kiudtsemendist voodrilauad

Eriti populaarseks on saanud kiudtsemendist voodrilauad. See ventileeritava fassaadi materjal on ideaalne valik nii uutele- kui ka vanemate hoonete renoveerimiseks. Aga mis teeb need nii eriliseks?

Kiudtsemet voodrilaudadel on olulised vastupidavuse eelised traditsiooniliste ja alternatiivsete välisvoodri materjalide, nagu puitvoodri ja vinüül, ees. Kuigi täpsemad omadused on tootjati erinev, on James Hardie kiudtsementvooder: 

  • mittesüttiv materjal, mis vastab A2 tuletundlikus klasssile ning ei soodusta tule levikut;
  • loodud vastama meie muutliku kliima nõudmistele;
  • vastupidav bakterite, rähnide, termiitide ja teiste kahjurite suhtes;
  • ei vaja iga paari aasta tagust värvimist ega sambla ja sademete pärast muretsemist.

Loe ka täiendavalt James Hardie kiudtsementvoodri toimivust teiste voodrimaterjalidega võrrelda.

Kiudtsement voodrilaudade populaarsuse kasv

Kiudtsement voodrilaudade populaarsuse kasv on tingitud mitmest põhjusest. Esiteks on inimesed üha rohkem teadlikud jätkusuutlikest lahendustest ja otsivad materjale, mis oleksid vastupidavad, kuid samas ka esteetilised. Kiudtsement vastab neile kriteeriumitele.

Lisaks on kiudtsemendist voodrilauad tihti soodsamad kui mõned teised materjalid, kuid pakuvad samas kõrget kvaliteeti ja vastupidavust. Tänu nendele eelistele on kiudtsement kinnitanud enda positsiooni ehitusmaterjalide turul ning seda trendi näeme tõenäoliselt ka tulevikus jätkumas.

Kokkuvõte

Kiudtsement on kaasaegne ehitusmaterjal, mis on saavutanud kasvava populaarsuse tänu oma vastupidavusele, hinnale ja esteetilisele välimusele. Eriti populaarsed on kiudtsemendist voodrilauad, mis on ideaalne valik nii uutele hoonetele kui ka renoveerimistöödeks. Tulevikus võime oodata kiudtsemendi veelgi suuremat levikut ehitusmaailmas, kuna selle eelised räägivad enda eest.

Ostukorv