Fassaadimaterjali võrdlus: Kivipuruplaat või kiudtsementplaat

Sisukord

Kivipuruplaat ja kiudtsement

Kivipuruplaat ja kiudtsementplaat on hoone fassaadi uuendamisel või uue maja rajamisel kaks põhilisist fassaadimaterjali valikut, millega kinnisvaraomanikuna silmitsi seisad. Mõlemad näevad visuaalselt head välja, kuid erinevate materjalide omaduste ja edasise vastupidavuse põhjalik mõistmine võib olla väljakutseks.

Traditsioonilise materjalina on oma koha välja teeninud ka puit ning selle kohta saab rohkem lugeda artiklist “Kas puitvooder või kiudtsement?”.

Kivipuruga kaetud fassaadiplaat ehk kivipuruplaat

Kivipuruga kaetud fassaadiplaate ehk kivipuruplaate hakati Eestis laialdasemalt kasutama kahetuhandete alguses, ning kaugemalt vaadates meenutab see enim krohvfassaadiAlusmaterjalina on tavapäraselt kasutusel tsementlaasplaat, mis on kaetud erinevat tüüpi kivipuruga. Oluline on siinkohal kohe märkida, et kuigi tsementlaastplaat ja kiudtsementplaat on nime poolest sarnased, siis materjali koostiselt on tegemist täiesti erinevate toodetega.

Mõlema puhul on tegemist komposiitmaterjaliga, ehk tootega, mille saamiseks segatakse kokku erinevad komponendid. Tsementlaastplaadi põhilisteks koostisosadeks on tsement ja puitlaastud. Kuna puidul põhinevad materjalid ei talu reeglina pidevat kokkupuudet veega, siis selle probleemi vähendamiseks lisavad tootjad segu sisse ka hüdroisolatsioonilisandeid.

Saadud segust valmib kokkupressimise teel tsementlaast ehitusplaat. Järgnevalt kaetakse tsementlaastplaat epoksiidvaigu või mõne teist tüüpi liimuva kihiga ning puistatakse seejärel üle kivipuruga. Kogu protsessi tulemuseks ongi kivipuruga kaetud fassaadiplaat.

Kivipuruplaadi kestvus ja vastupidavus

Kivipuruplaat on tehniliste näitajate poolest paberil üsna sarnane kiudtsementplaatidele ning siin erilist võrdluskohta ei teki. Küll aga tekib oluline võrdlusmoment vastupidavuses ja garantiiperioodis.

Kolme suurima Eestis tegutseva kivipuruplaadi pakkuja tingimusi uurides leiab, et üks pakub materjalile 15 aasta pikkust garantiid, kuid visuaalne ehk värvigarantii kehtib sellest vaid 5 aastat. Teise pakkuja kodulehel on kogu garantiiga seotud info eemaldatud ning kolmas pakkuja on oma uksed sootuks sulgenud.

Kahtlemata täidab kivipuruplaat fassaadil oma peamist eesmärki, milleks on konstruktsioonide kaitsmine ilmastiku eest, mitukümmend aastat. Kuid esteetiline ehk visuaalne pool sedavõrd hästi ajahambale vastu ei pea. Linnapildis ringi liikudes on näha hulk 10 aastat tagasi kivipuruplaadiga renoveeritud hooneid, mis on tänaseks kaotanud oma välimuse. Fassaadi värv on tugevalt moondunud, määrdunud ja laiguline. Kindlasti on võimalik esialgset pilti ka ülevärvimise näol taastada, kuid mis hinna eest?

Lühidalt: Fassaadi ehituse ja/või renoveerimisele eelnevalt arvesta materjali esialgsele maksumusele lisaks ka selle edaspidine hoolduse ja võimaliku remondi kulu. Sedasi saad parema tervikpildi ning materjalid, mis tunduvad soetusmaksumuse järgi soodsamad võivad tegelikult nõuda ajas oluliselt suuremat investeeringut alternatiividest nii ajalises kui ka rahalises mõttes.

Kiudtsementplaat

Kiudtsement on samuti komposiitmaterjal, mida kasutatakse aina enam fassaadimaterjalina tänu selle väga heale vastupidavusele. Nagu ka nimi juba vihjab, on kiudtsemendi üheks peamiseks koostisosaks tsement. Lisanduvalt kasutatakse õige segu saamiseks tselluloosi, liiva ja tootjast olenevalt ka lisandeid, et saavutada soovitud omadused. Lisaks põhi koostisosadele võib kiudtsemendi tootmise käigus kasutada ka pigmente.

Kiudtsementplaadi kestvus ja vastupidavus

Üks fakt, mis on maailmas kindel, seisneb selles, et aja jooksul avaldub kõigel ümbritseval vananemise tunnuseid. Mõned materjalid säilitavad oma hea seisukorra paremini kui teised ning üks nendest on kiudtsement. Muuhulgas iseloomustab kiudtsementi suurepärane vastupidavus UV-kiirgusele, äärmuslikele temperatuurikõikumistele ning tervikuna hea vastupidavus erinevatele ilmastikutingimustele, lisaks on materjal putukatele, närilistele ja muudele kahjuritele läbimatu.

Selle tulemusel väheneb vajadus kiudtsemendi hooldamise järele, mis muudab selle kasutajasõbralikuks ja praktiliseks valikuks, säästes aega, vaeva ning hoolduskulusid. See asjaolu teeb kiudtsemendi eriti ahvatlevaks valikuks neile, kes hindavad minimaalseid hoolduskulusid ja pikaajalist vastupidavust.

Kivipuruplaadi ja kiudtsementplaadi võrdlus

Kokkuvõte

Kuna inimeste soovid, ootused ja vajadused on tavapäraselt erinevad, siis ilmselt küsimusele “milline materjal on parim” ei ole ainuõiget vastust.

Kui teie süda ihkab kivipuistega kaetud fassaadi, siis kivipuruplaate alternatiivsed materjalid tõesti ei asenda. Kuid igal juhul tuleb arvestada faktiga, et kivipuruplaadid näevad tõesti väga hea välja pärast paigaldamist, kuid aegub välimuselt mõnest alternatiivsest valikust kiiremini ja vajab suure tõenäosusega mingit sorti hooldustöid ca 10 aasta jooksul.

Kui teile meeldiv idee traditsioonilisest või tänapäevasest värvitud puitvoodrilauast või suureformaadilistest fassaadiplaatidest, kuid eelistate tüütud hooldustööd vahele jätta, siis ilmselt on kiudtsement teile parim lahendus.

Avasta Hardie Architectural Panel kiudtsement fassaadiplaat

Avaldab muljet oma A2 tuletundlikkusklassiga, olles samaaegselt ka tõeline disainielement.

Avasta James Hardie kiudtsement voodrilauad

Hardie tooted loodud nii, et need säiliksid esteetilised, olenemata ilmaoludest.

Ostukorv